ﺳﺮﻟﺸﮑﺮ ﺷﻬﻴﺪ ﺩﮐﺘﺮﺣﺎﺝ ﺍﺣﻤﺪ ﺳﻮﺩﺍﮔﺮ
0

از دزفول تا عرش شهادت | زندگی نامه سرلشکر شهید دکتر حاج احمد سوداگر

گذری بر زندگی نامه سرلشکر شهید دکتر حاج احمد سوداگر

در سال ۱۳۳۹، در پایتخت مقاومت ایران،  شهر دزفول قهرمان ، از تبار دلیران و حماسه‌آفرینان، فرزندی دیده به جهان گشود که نامش در تاریخ افتخار و سربلندی ایران جاودانه شد. او “احمد سوداگر” بود، فرزند حاج علی سوداگر از متدینین و معتمدین دزفول که به شکرانه تولد فرزندش نام او را همنام پیامبرش احمد نامید.

احمد سوداگر دوران تحصیل ابتدایی را در دبستان سعدی دزفول سپری کرد و پس از دوران کودکی و مقاطع ابتدایی ، همزمان با ورود به دوره نوجوانی و دبیرستان در بحبوحه طوفان انقلاب اسلامی، گام در عرصه مبارزه گذاشت. از این رو، به مطالعه عمیق متون اسلامی، نظریه‌های انقلاب و تاریخ جنبش‌های آزادی‌خواه پرداخت و گوهر ناب معرفت را از اعماق کتاب‌ها و اوراق تاریخ استخراج کرد.

با طلوع خورشید انقلاب اسلامی، روح پرشور و ایمان راسخ او به همراه عشق به حضرت امام خمینی (ره)، او را به صف مجاهدان انقلابی رهنمون کرد . در آن روزهای پرالتهاب، احمد دوشادوش مردم دلاور شهرش به پاخواست و با شجاعت و تدبیر خود، نقشی تعیین‌کننده در سازماندهی و گسترش تظاهرات علیه رژیم ستمگر پهلوی ایفا کرد.

پس از انقلاب اسلامی ایران احمد در کنار یارانش در سپاه که به فرمان امام خمینی تشکیل شد نقش‌آفرینی کرد و در سن ۱۸ سالگی، از ارکان کلیدی سپاه دزفول به شمار می‌رفتو در زمانی که گروه‌های ضد انقلاب شمشیر را علیه این کشور کشیدند ، سپاه پاسداران ناگزیر به مقابله با آنان شد، احمد دلاورانه در میدان نبرد حاضر شد و برای حفظ آرامش و امنیت منطقه و مقابله با این گروه‌های پلید، جانفشانی‌ها کرد.

و اما حماسه سوداگر به اینجا ختم نشد. بلکه باید گفت که ماه‌ها پیش از تهاجم سراسری ارتش عراق به ایران اسلامی، احمد سوداگر و تعدادی از پاسداران منطقه که تجاوز رژیم بعث به کشورمان را بسیار محتمل می‌دانستند، به گشت‌زنی و شناسایی در مناطق مرزی از جمله غرب کرخه مبادرت ورزیدند. درواقع می توان حضور و جانفشانی های سوداگر ، در تاریخ این کشور را پیش از آغاز جنگ تحمیلی در اوراق پرافتخار این مرزوبوم مشاهده کرد، زیرا او و همرزمانش با تشکیل تیم های اطلاعات و عملیات و شناسایی، توانسته بودند تحرکهای دشمن بعثی را پیش از حمله به این کشور رصد کنند که این اقدامات بعدها نقش موثری در موفقیت عملیات فتح المبین داشت.

هرچند ایشان در جریان شناسایی‌های صورت گرفته در سال ۱۳۶۰، بر اثر برخورد با مین، پای خود را راهی بهشت کرد، اما در این مسیر پرخطر، هرگز از پا ننشست. در عملیات پیروزمندانه فتح المبین، که یکی از بزرگترین عملیات‌های دوران دفاع مقدس بشمار می‌آید، شناسایی‌های متعدد، دقیق، تخصصی و گزارشات کامل او و همرزمانش در واحد اطلاعات، منجر به دستیابی سریع رزمندگان به سایت‌های ۴ و ۵ که از نقاط بسیار مهم منطقه به شمار می‌آمدند، گردید.

احمد با شجاعت و زکاوت خود در جبهه‌های نبرد آنقدر صاحب نبوغ در امر اطلاعات و عملیات و شناسایی مواضع دشمن شد که در طراحی حماسه‌های ماندگاری چون عملیات فتح المبین ، بیت المقدس و دیگر عملیات های غرورآفرین این کشور تاثیر شگرف داشت. در سال ۱۳۶۴ و پیش از عملیات والفجر ۸  ، مسئولیت اطلاعات قرارگاه نجف را بر عهده گرفت و نیاز واحد آموزش نظامی ستاد مرکز سپاه به تخصص و تجربه ایشان، منجر به مأموریت سردار سوداگر به سپاه سوم قدس شد. در عملیات والفجر ۸، مسئولیت معاونت اطلاعات سپاه قرارگاه قدس را بر عهده گرفت و در تک پشتیبانی ام‌الرزص و نیز در ادامه‌ی تک اصلی، به ایفای نقش پرداخت.

 پیش روی تا مرز شهادت

این سردار سرافراز در طول حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل، بارها تا مرز شهادت پیش رفت، اما گویی خداوند می‌خواست ایشان را برای ادامه خدمت تا سال‌ها حفظ نماید. سوابق جراحن و جانبازی ایشان را در نگاهی اجمالی می توان اینطور بر شمرد:

 • جراحت  از ناحیه  سر – صورت – چشم راست، قطع پنجه پای چپ در منطقه عملیاتی شوش
 • مجروحیت بر اثر انفجار مین از ناحیه پای راست (قطع) و اصابت ترکش‌های متعدد به بدن 
 • موج انفجار از ناحیه سر و گوش‌ها در منطقه رقابی بر اثر اصابت ترکش و جراحت از ناحیه پای راست وکتف
 • مجروحیت در منطقه عملیاتی والفجر مقدماتی بر اثر اصابت ترکش از ناحیه پای راست
 • مجروحیت در منطقه عملیاتی شلمچه بر اثر اصابت ترکش از ناحیه جمجمه

شهید سوداگر دوره آموزشی دافوس ارتش را در سال ۱۳۶۲ طی نمود و با تلفیق دانش تئوریک و تجربیات عملی میدان نبرد، به مهارت و بلوغ فوق‌العاده‌ای در امور اطلاعاتی رسید و در سال ۱۳۶۳، مسئولیت معاونت اطلاعات نظامی منطقه جنوب (قرارگاه کربلا) به دوش توانمند سردار سوداگر گذاشته شد. او با شجاعت و تدبیر خود، نقش کلیدی در شناسایی منطقه عملیاتی والفجر ۸ ایفا کرد و شخصاً شرایط اروندرود، معابر و راهکارها را بررسی و در آماده‌سازی منطقه تلاش فراوان نمود.

مهارت و شیوه‌های ابتکاری حاج احمد در طول اکثر عملیات‌های دفاع مقدس، از جمله والفجر ۸، تحسین و ستایش فرماندهان را برانگیخت و در تاریخ دفاع مقدس ماندگار گشت.در عملیات‌های کربلای ۴، ۵ و ۸، نصر ۵ و ۸، بیت‌المقدس ۲ و والفجر ۱۰، قرارگاه قدس از قرارگاه‌های مؤثر و اصلی بود و در تمامی این عملیات‌ها، حاج احمد عنصر کلیدی قرارگاه به شمار می‌آمد.

در سال ۱۳۶۷ به عنوان جانشین عملیات در جنوب (قرارگاه قدس) مشغول به کار شد و در سال ۱۳۶۸ به فرماندهی لشکر ۷ ولیعصر (عج) منصوب گردید.

رشادت‌ها و از خودگذشتگی های  او منجر شد تا افتخارات ذیل از دست مبارک رهبر معظم انقلاب نصیب ایشان گردد.

 • در بهمن ماه ۱۳۶۸ با اعطای مدال درجه دو فتح
 •  در خرداد ماه ۱۳۶۹ دریافت یک قطعه نشان درجه فتح ۳
 • در تیر ماه ۱۳۶۹ نیز موفق به دریافت درجه سرتیپ تمام

لحظه دریافت درجه سرتیپ تمامی شهید احمد سوداگر از دست رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا

شهید سوداگر و دریافت درجه سرتیپ تمامی

شهید حاج احمد سوداگر، مجاهدی بصیر بود و در دریای مواج توطئه‌ها و تردیدها، همواره کشتی ایمان را به ساحل یقین رهنمون بود. او در میدان‌های نبرد، فقط یک رزمنده جسور و بی باک نبود، بلکه در جبهه علم و دانش ومعرفت نیز انسانی خستگی ناپذیر بود.

شور و اشتیاق سرشار، توان فکری بالا و خلاقیت، او را به سوی فعالیت‌های مهم علمی در حوزه پژوهش های دفاع مقدس در کشور سوق داد و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع قدس نیز حاصل رنج و زحمات مجدانه این مجاهد خستگی ناپذیر بود ، کاری که  از ضروری‌ترین اولویت‌های پس از جنگ بود.

از این رو، با عزم و اراده‌ای پولادین، قدم در راه علم و دانش نهاد. او با وجود مشغله‌های فراوان در کسوت فرماندهی، ذره‌ای از تلاش برای کسب علم و دانش دریغ نکرد. گویی میدان علم و دانش برای او، میدانی دیگر از نبرد بود که با همان شجاعت و تدبیر همیشگی در آن گام می‌نهاد.

 در مرداد ماه سال ۱۳۷۲، سردار دلاور، حاج احمد سوداگر، فرماندهی لشکر ۲۵ کربلا مازندران شد  و دو ماه بعد نیز ، با حکم مقام معظم رهبری، به عنوان فرمانده ارشد کلیه ی رده های سپاه در استان مازندران (مازندران و گلستان فعلی) منصوب شد.

حکایت رشادت‌ها و خدمات ارزشمند سردار شهید حاج احمد سوداگر در مازندران، داستانی است بلند که در تاریخ این استان به زیبایی ثبت شده و نام و یاد او تا ابد در قلب مردم مازندران و ایران اسلامی زنده خواهد ماند.
در کنار رشادت‌های بی‌نظیر در میدان‌های نبرد، سردار شهید حاج احمد سوداگر، دغدغه‌ای بزرگ در دل داشت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال دانش و تجربیات ارزشمند دفاع مقدس به نسل‌های آینده. او به خوبی دریافته بود که حفظ و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی، تنها با سلاح میسر نیست، بلکه نیازمند امورفرهنگی و بکارگیری علم و دانش نیز هست.شهید سوداگر تعلقی خاص به مازندران و مردمان با غیرتش داشت. او بهترین سال‌های جوانی خود را در این استان به خدمتگزاری گذراند و با پشتکار و تلاش‌های بی‌وقفه، منشأ آثار پر خیر و برکت در مازندران شد.

سردار سوداگر در این دوره، با عزمی راسخ و روحی بلند، به رفع نیازهای پرسنل و خانواده‌هایشان که در دوران دفاع مقدس فرصت کمتری برای آن داشتند، پرداخت. او با دستان توانمند خود، مجموعه‌های فرهنگی- ورزشی (حسینیه، استخر، سالن ورزشی چند منظوره) و مجتمع‌های مسکونی، درمانی و رفاهی احداث کرد. همچنین اردوهای راهیان نور را برای خانواده‌های شهدا در استان راه اندازی کرد و با برگزاری مانورهای عظیم مانند عاشورا و برنامه‌های فرهنگی همچون برپایی ۱۴ هزار ازدواج دانشجویی و مراسم وداع با شهدا، فضایی معنوی و حماسی در مازندران آفرید. خدمات ماندگار او به عنوان الگویی برای فرماندهان بعدی سپاه درآمد و موجب شد که در زمان وداع با این سردار سرافراز، شاهد حضور حماسی و پرشور مردم مازندران در حسینیه عاشقان ثارالله باشیم.

سوداگر در سال ۱۳۷۶ موفق به اخذ مدرک کارشناسی مدیریت آموزشی از دانشگاه آزاد واحد ساری شد و در سال ۱۳۷۸ نیز دوره کارشناسی ارشد این رشته را به پایان رساند. اما عطش علم‌آموزی او به اینجا ختم نشد و در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، به تحصیل در مقطع دکتری مدیریت آموزشی پرداخت. علاوه بر تحصیلات عالیه، سردار سوداگر هیچگاه از تدریس و انتقال دانش خود به دیگران غافل نشد. او سال‌ها در دانشگاه امام حسین (ع) و همچنین در دوره‌های تربیت اساتید دفاع مقدس و دانشگاه‌های مختلف و مراکز علمی حساس به تدریس پرداخت.

در سال ۱۳۷۸، سردار سرافراز حاج احمد سوداگر، فرماندهی لشکر ۲۷ حضرت رسول (ص) تهران را بر عهده گرفت و با وجود مشکلات جسمی، پس از فرماندهی سپاه محمد رسول الله (ص)، در سال ۱۳۸۰، مسئولیت معاونت اطلاعات نیروی زمینی سپاه را پذیرفت و خدمت ماندگاری دیگر به ایران اسلامی کلید زد.

در سال ۱۳۸۴، با حکم فرماندهی کل قوا، سردار رشیدمان حاج احمد سوداگر، ریاست پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس را بر عهده گرفت و با درایت و تدبیر خود، این مرکز را به قطبی علمی و مرجعی در ترویج فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس تبدیل کرد. سردار سوداگر همواره به دنبال یافتن راهی برای تئوریزه کردن دانش و تجربیات ارزشمند دفاع مقدس و عرضه‌ی آن به جامعه علمی کشور بود. از این رو، توان خود را جهت ایجاد مرکزی پژوهشی به منظور تحقق این آرمان معطوف نمود. ثمره این تلاش‌های بی‌وقفه، تألیف کتاب های متعدد در زمینه‌های مختلف دفاع مقدس و مدیریت آموزشی بود. همچنین سردار سوداگر در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، علاوه بر تدریس دروس مدیریت، به عنوان استاد راهنما و داور، هدایت و ارزشیابی مقالات و پایان‌نامه‌های متعددی از دانشجویان را بر عهده داشت.

حماسه‌ی سردار سوداگر در عرصه‌ی علم و دانش

از این سردار شهید، یادگاریهایی گرانبها در قالب کتاب، مقاله و طرح‌های پژوهشی بر جای مانده است. گویی که رشادت‌ها و اندیشه‌هایش را در برگ برگ نوشته‌ها جاودانه کرده باشد. کتاب “جاده‌های سربی” روایتگر خاطرات شهید حاج احمد سوداگر از دوران دفاع مقدس است، “جنگ و قطعنامه‌های سازمان ملل” تحلیلی دقیق از وقایع آن دوران ارائه می‌دهد و “بیست یادداشت از بیست فرمانده” نگاهی به تجربیات ارزشمند سرداران جنگ دارد. اما قلم توانای شهید سوداگر به اینجا ختم نمی‌شود و نوشته‌های شهید سوداگر فقط به موضوع جنگ محدود نیست بلکه علاوه بر کتاب‌ها، مقالات متعددی نیز از سردار سوداگر به یادگار مانده است. تحلیل قطعنامه‌های شورای امنیت در دفاع مقدس، نقش مدیریت دانش در بهره‌وری سازمان، نقش پژوهش در حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و نگرش مثبت و راه‌های تقویت آن در سازمان، از جمله این مقالات هستند.

در آخرین تلاش‌های عالمانه و شجاعانه خود، پایه‌ریزی و بنیان‌گذاری پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس را با نگاه راهبردی و درک عمیق از بسترهای تهدیدکننده نظام اسلامی، با وارد کردن مسئله دفاع و دفاع مقدس در نظام آموزشی عالی کشور، میدان دیگری برای خدمت به نظام، دفاع مقدس و فرهنگ و تفکر بسیجی، و ارتقای آرمان‌های انقلاب پدید آورد.

از دیگر اقدامات برجسته علمی  ایشان می‌توان به موضوعات زیر اشاره کرد:

 • بهره‌گیری از نظرات فرماندهان سپاه، ارتش و جهاد سازندگی در شورای راهبری پژوهش
  راه‌اندازی دفتر جذب و ارزشیابی هیئت علمی برای تأمین اعضای هیئت علمی گروه‌های پژوهشی
  طراحی و تصویب دو واحد درسی آشنایی با دفاع مقدس در کلیه دانشگاه‌های آزاد و سراسری
  جذب و تربیت بیش از ۱۰۰۰ استاد و گذراندن این درس توسط بیش از ۵۰۰ هزار دانشجو
  انجام ۱۷ طرح پژوهشی در حوزه دفاع مقدس
  حمایت از ۱۴۰ عنوان رساله دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی
  نقد و بررسی و داوری صدها عنوان کتاب دفاع مقدس
  برگزاری همایش های متعدد تخصصی-پژوهشی ملی
  بازخوانی ۱۸ عملیات بزرگ دفاع مقدس
  برگزاری ۲۵۰ جلسه هم‌اندیشی در سراسر کشور
  انجام ۴۰ مورد همکاری پژوهشی با سازمان‌های مختلف

سوابق فرماندهی شهید احمد سوداگر که به نابغه اطلاعات و عملیات شهرت داشت

 • فرمانده لشکر ۷ حضرت ولیعصر(عج) خوزستان
 • فرمانده لشکر ۲۵ کربلا مازندران
 • فرمانده لشکر ۲۷ حضرت رسول(ص) تهران
 • بنیانگذار و موسس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

شهادت سردار سوداگر

سرانجام این سردار سرافراز در ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۰  بر اثر صدمات و جراحات ناشی از جنگ  و ۸۲ درصد جانبازی به درجه رفیع شهادت نائل آمد. شهادت ایشان در اسفندماه ۱۳۹۰ توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران ثبت و ابلاغ گردید. همچنین درجه سرلشکری ایشان توسط فرمانده معظم کل قوا و مقام معظم رهبری تأیید و ابلاغ شد. نام و یاد سردار شهید حاج احمد سوداگر، الگوی ایثار و فداکاری در راه علم و دانش و پاسداری از ارزش‌های دفاع مقدس، همواره در قلب ملت ایران زنده خواهد ماند. فرماندهان مختلف سپاه پاسداران از دوران دفاع مقدس تا کنون (سرلشکر محسن رضایی ، سرلشکر یحیی صفوی ، سرلشکر عزیز جعفری و سرلشکر حسین سلامی) و همچنین دیگر فرماندهان ارشد این نهاد انقلابی همواره بر نقش این شهید بزرگوار و توانمندی های او صحه گذاشته اند و از مقام شامخ این شهید تجلیل کرده اند.

سردار شهید حاج احمد سوداگر، الگوی بی‌بدیلی از یک رزمنده شجاع و دانشمند فرزانه و دانشمندی گمنام است. او با مجاهدت‌های خستگی‌ناپذیر خود در جبهه‌های نبرد و همچنین علم و دانش، گامی ماندگار در جهت حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برداشت و نام خود را در تاریخ پرافتخار ایران اسلامی جاودانه کرد. مردم شهیدپرور دزفول، با چشمانی اشکبار و قلب‌هایی مالامال از غم، پیکر مطهر سردار سرلشکر دکتر حاج احمد سوداگر را در گلزار شهدای بهشت علی دزفول تشییع و به خاک سپردند.

مزار این سردار رشید، در کنار مزار برادر شهیدش محمود سوداگر و فرزندش ناصر سوداگر و همرزمان شهیدش قرار گرفت تا یاد و خاطره حماسه‌ها و رشادت‌های او، تا ابد در قلب مردم دزفول و ایران اسلامی زنده و جاودان بماند. مراسم تدفین این شهید والامقام، با حضور گسترده مقامات لشکری و کشوری، خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، مردم شهیدپرور دزفول و خیل عاشقان و ارادتمندان این سردار سرافراز برگزار شد.مردم دزفول نیز با نوحه‌ها و مرثیه‌سرایی، با سردار شهید خود وداع کردند.

تلاش‌های بی‌وقفه سردار سوداگر، پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس را به مرکزی مرجع و پیشرو در مراکز علمی کشور تبدیل کرد و نام و یاد او را به عنوان یکی از مفاخر عرصه علم و دانش در تاریخ ایران جاودانه ساخت.  نام و یاد این شهید والامقام، همواره در قلب مردم ایران و به ویژه مردم قهرمان دزفول زنده خواهد ماند. او الگوی ایثار و فداکاری برای نسل‌های آینده است و حماسه‌های او سرمشق جوانان ایران در راه پاسداری از میهن و ارزش‌های انقلاب اسلامی خواهد بود.

 

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 17 =