0

معرفی عروس هلندی به زبان ساده

معرفی عروس هلندی به زبان ساده

عروس هلندی یک طوطی کوچک با پرهای رنگارنگ و یک تاج زیبا روی سرش است. این پرنده که به «قبروتی» یا «ویرو» هم شناخته می‌شود، به اندازهٔ دیگر طوطی‌ها سر و صدا نمی‌کند، اما می‌تواند کمی حرف بزند و سوت بزند. به دلیل جثهٔ کوچک‌تر، نگهداری و اهلی کردن عروس هلندی نسبت به سایر طوطی‌ها آسان‌تر است. در واقع، آن‌ها پرنده‌هایی دوست‌داشتنی هستند که از نوازش و بازی با صاحبشان لذت می‌برند. به شرطی که به اندازهٔ کافی برای و بازی با آنها وقت داشته باشند، نگهداری از آن‌ها کار راحتی است.

دربارهٔ زادگاه و تاریخچهٔ عروس هلندی بیشتر بدانید

عروس هلندی در اصل در نواحی مرکزی استرالیا به نام «اوت‌بک» زندگی می‌کنند. آن‌ها در سال ۱۷۷۰ کشف شدند و کوچک‌ترین عضو خانوادهٔ کاکادو هستند. بسیاری از ویژگی‌ها و عادت‌های پرنده‌های بزرگ‌تر را دارند. در طبیعت، آن‌ها به صورت گله‌ای زندگی می‌کنند. این کوتوله کاکلی در قرن بیستم به عنوان حیوانات خانگی محبوب شدند. به دلیل سهولتِ پرورش در اسارت و شخصیت ملایم و دوست‌داشتنی‌شان، برای زندگی در خانه مناسب هستند و امروزه دیگر نمی‌توان این پرنده‌ها را فقط در استرالیا صید و صادر کرد و در بسیاری از کشورها حضور دارند.

خلق و خوی آن‌ها

این پرنده‌های کوچک مهربان، دوست‌داشتنی و اغلب دوست دارند در دست گرفته شوند و نوازش شوند، اما لزوماً به بغل شدن علاقه ندارند. آن‌ها فقط می‌خواهند نزدیک شما باشند و از دیدن شما خوشحال می‌شوند.این پرنده یکی از دوستانه‌ترین گونه‌های پرندگان هستند. با این حال، پرنده‌ای که اهلی نشده باشد، ممکن است پرخاشگر شود. با نادیده گرفتن رفتارهای بد در سنین پایین می‌توانید از عادات بد آنها جلوگیری کنید. لازم است بدانید هرگز پرنده را دعوا نکنید؛ این کار باعث می‌شود نسبت به افراد ترسو شود. این پرنده‌ها دوست دارند با شما در ارتباط ه باشند، بنابراین رفتارهای خوب را تشویق کنید و رفتارهای بد را نادیده بگیرید. عروس هلندی پرنده‌های باهوشی هستند و می‌توانند با گذشت زمان انواع ترفندها را یاد بگیرند. از تکان دادن سر و سوت زدن تا زنگ زدن. آن‌ها پرنده‌های باهوش کوچکی هستند که از یک چالش جدید لذت می‌برند. بسیاری از کوتوله کاکل‌ها حتی با حرف زدن با «پرندهٔ دیگر» یا در آینه خود را برای ساعت‌ها سرگرم می‌کنند.

عروس هلندی

صدا و آواز

عروس هلندی ها صدا در می آورند و سوت می زنند، اما صدای آنها به بلندی برخی طوطی های دیگر نیستند. گفته می شود که نرها در تقلید صدا و سوت زدن بهتر از ماده ها عمل می کنند. اما ماده ها هم در این زمینه کم نمی آورند و آن ها نیز در تقلید صدا مهارت دارند. هر دوی نر و ماده ممکن است صداهای موجود خانه شما را تکرار کنند، از جمله صدای زنگ هشدار، تلفن و حتی پرندگان وحشی بیرون از خانه.

رنگ ها و نشانه های ظاهری 

عروس هلندی وحشی بدنی به رنگ خاکستری، صورتی و تاجی به رنگ زرد (پرهای روی سرشان) و یک لکه نارنجی روی گونه دارد. رنگ های صورت در نرها روشن تر و واضح تر است. ماده ها دارای خطوط راه راه در زیر پرهای دم خود هستند. آنها برای تجارت حیوانات خانگی پرورش داده می شوند و در طول سال ها جهش های رنگی زیادی پیدا کرده اند. رایج ترین تغییرات عبارتند از:

آلبینو: فقدان رنگدانه در پرها

لوتینو: پرنده سفید با ماسک زرد،

گونه های نارنجی و چشم های قرمز پید: رنگ های معمولی کاکاتیل وحشی با رنگ زرد یا سفید کدر جایگزین شده است مروارید، توری یا اپالین: لکه هایی از رنگ های مختلف که “مرواریدهای” ریزی را در امتداد پرها ایجاد می کند دارچینی، نخودی یا ایزابل: پرها به رنگ قهوه ای یا برنزه گرم هستند نقره ای: جهش ژنتیکی نقره ای مغلوب و غالب در عروس هلندی؛ پرنده های مغلوب دارای پرهای خاکستری سرد و چشم های قرمز هستند.

پرنده های غالب دارای رنگ خاکستری گرمتر و چشم های تیره هستند سایر جهش ها شامل زمردی، صورت کرمی، صورت پاستلی، صورت سفید و گونه زرد است.

تفاوت بین نر و ماده بر اساس رنگ تغییر می کند. این تفاوت ها گاهی اوقات به خصوص در پرندگان جوان قابل تشخیص نیست. برای تعیین جنسیت قطعی، آزمایش ژنتیک را در نظر بگیرید.

نگهداری از عروس هلندی

نگهداری از یک جفت عروس هلندب می‌تونه باعث بشه با هم سرگرم باشن، اما این  شاید به اندازه تنها موندن با شما باهاتون صمیمی نشن یا حرف زدن و صداها رو تقلید نکنن. نگهداری از یک عروس هلندی به تنها هم مشکلی نداره، ولی لازمه که هر روز زمان زیادی رو صرف بازی کردن و وقت گذروندن باهاش کنید. اگه سبک زندگی‌تون این اجازه رو بهتون نمیده، بهتره که دو تا عروس هلندی نگه دارید تا تنها نباشه.این پرنده ها  ذاتا پرنده‌های نامرتبی هستن و روی پرهاشون گرد و غبار پودری تولید می‌کنن. این گرد و غبار برای تمیز کردن خودشون استفاده میشه و ممکنه روی قفس و وسایلشون یه لایه پودری ایجاد کنه. بهتره یک بار در هفته پرنده رو حمام کنید یا با آب اسپری کنید. تمیز کردن مرتب قفس هم لازمه. خیلی از قفس‌های مرغ عشق یه سینی زیرین قابل جدا شدن دارن که تمیز کردن رو راحت‌تر می‌کنه.

نگهداری عروس هلندی

عروس های هلندی پرنده‌های فعال و بازیگوش هستن و به یه قفس بزرگ احتیاج دارن. قفسی رو براشون تهیه کنید که حداقل ۵۰ در ۵۰ سانت و ۶۶ سانت ارتفاع داشته باشه. فاصله میله‌های قفس نباید بیشتر از ۱.۹ سانت باشه. چون سر پرنده لای میله‌ها گیر کنه. میله‌های افقی بهترین فرصت رو برای بالا رفتن و ورزش کردن به پرنده میدن. قفس باید جای کافی برای قرار دادن چند تا نشیمنگاه در ارتفاع‌های مختلف داشته باشه. پرنده باید بتونه به راحتی بین نشیمنگاه‌ها حرکت کنه. هر شش ماه یک بار بال و ناخن‌های پرنده رو  توسط متخصص کوتاه کنید چون اگر بدرستی انجا ندهید بتعث خونریزی آن می شود. می‌تونید خودتون این کار رو انجام بدین، ولی حتما باید روش درستش رو یاد بگیرید، وگرنه به راحتی ممکنه پرنده خونریزی کنه و بمیره. اگه با این کار راحت نیستید، یه دامپزشک مخصوص پرنده‌ها یا پرورش دهنده می‌تونه این کار رو براتون انجام بده. عروس هلندی ها در معرض چند تا خطر خانگی هستن. از قرار دادن قفس پرنده در جای پر باد یا نزدیک آشپزخونه ، نزدیک کولر  و …. خودداری کنید. دود حاصل از گرم شدن ظروف نچسب تفلون می‌تونه باعث بیماری این پرنده‌ها بشه. اگه نمی‌تونید یا نمی‌خواهید که از نظر ذهنی و جسمی به پرنده رسیدگی کنید، قفسش رو تمیز نگه دارید، بهش اهمیت بدید و فضای کافی براش فراهم کنید، بهتره که اصلا پرنده نگه ندارید.

مراقبت از عروس هلندی و نکات مهم برای سلامتی پرنده شما

نگهداری از این پرنده نکات مهمی داره که باید بدونید. قفس پرنده رو هرگز تو جای بادخیز یا نزدیک آشپزخونه قرار ندید. بخار ظروف تفلون داغ میتونه برای این پرنده ها کشنده باشه. اگه وقت و حوصله کافی برای مراقبت از مرغ عشق رو ندارید، بهتره اصلا سراغش نرید. این پرنده ها به تحریک ذهنی و جسمی، تمیزی محیط، رسیدگی مداوم و فضای کافی نیاز دارن.

بیماری های رایج

شایع ترین مشکل سلامتی که مرغ عشق رو تهدید میکنه، کمبود مواد مغذیه. خیلی وقت ها صاحبان اونها فقط بهشون دونه میدن. در صورتی که ویتامین ها و مواد معدنی موجود در میوه ها، سبزیجات و غذای مخصوص پرنده برای جلوگیری از سوء تغذیه ضروری هستن. مرغ عشق ها مستعد ابتلا به بیماری کبد چرب هستن. این بیماری بر اثر رژیم غذایی پرانرژی با چربی و کربوهیدرات بالا و همچنین کمبود یا عدم تحرک ایجاد میشه. برای اینکه ریسک این بیماری رو تو پرنده تون کم کنید، مطمئن بشید که غذای متنوعی داره و اون رو از حشره کش ها، باقی مونده سموم دفع آفات روی میوه و سبزیجات و بخار مواد شوینده دور نگه دارید و همیشه به عروس هلندی تخمه ندهید چون خودش باعث بیماری کبد چرب میشه.بیشتر پرنده ها در مقابل بیماری های تنفسی و همچنین بیماری ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مشابه آسیب پذیر هستن. این بیماری باکتریایی خطرناک می تونه باعث علائم تنفسی مثل خس خس سینه، عطسه، سرفه و آبریزش بینی بشه. به محض دیدن اولین نشونه های بیماری، پرنده رو پیش دامپزشک پرندگان ببرید. اقدام سریع میتونه جون پرنده رو نجات بده.

رژیم غذایی و تغذیه

تنوع یه رژیم غذایی سالم برای هر طوطی ، از جمله مرغ عشق ها و عروس هلندی ها  می تونه بخش مغذی از رژیم غذایی باشن، اما چربی زیادی دارن. دونه ها نباید بیشتر از ۳۰ درصد غذای پرنده رو تشکیل بدن. غذای مخصوص پرنده اغلب انتخاب مناسبی هستن چون از نظر تغذیه ای متعادل هستن و پرنده نمی تونه دونه های مورد علاقه اش رو جدا کنه و بقیه رو نخوره. برای اینکه مطمئن بشید پرنده تون همه مواد مغذی مورد نیازش رو دریافت می کنه، بهش انواع میوه ها و سبزیجات تازه بدید. به طور کلی، یه مرغ عشق در روز حدود ۱ قاشق غذاخوری غذا می خوره. به همین دلیل مهمه که بدونید تو اون یه قاشق چی می ریزید. هر صبح یه مخلوطی از دونه یا پلت براش فراهم کنید. به اندازه ای که پرنده می خوره بهش بدید. مرغ عشق ها تمایلی به پرخوری ندارن. می تونید غذا رو تو در ظرف مخصوص بریزید . این پرنده ها تو طبیعت به طور طبیعی دنبال غذا می گردن، جایی که دونه علف ها، میوه ها و گیاهان رو می خورن. میوه ها و سبزیجات تازه رو تو یه کاسه قرار بدید. هرچی که بعد از یه ساعت نخورد رو بردارید؛ به پرنده تون غذای خراب شده ندید.

غذای عروس هلندی

 • اگه پرنده شما فقط دونه میخوره، باید کم کم عادت بدین که غذای متنوع بخوره.
 • در حد کم بهش پروتئین بدین مثل تخم مرغ پخته.
 • جوانه دونه ها هم یه راه عالیه برای تنوع دادن به غذاش.
 • هیچوقت بهش، شکلات، قهوه و نمک ندین، این چیزا برای پرنده ها سمه!

فعالیت:

 • مرغ عشق هم مثل بقیه طوطی ها با تحرک شاد میشه و سلامت جسمی و روحی اش حفظ میشه.
 • اگه بیشتر وقتش توی قفس هست، مطمئن باشین قفس به اندازه کافی بزرگ باشه که بتونه پرواز کنه.
 • اسباب‌بازی‌های زیادی براش بذارین که غریزه بازیگوشی‌اش رو تحریک کنه.
 • چوب نشستن، نردبان و اسباب‌بازی باید به اندازه کافی باشه ولی نه اینکه انقدر زیاد باشه که توی قفس جا به جا شدن پرنده رو سخت کنه.
 • اگه میتونین، حداقل یک ساعت بهش اجازه بدین بیرون از قفس باشه. هرچند این کار به مهمی بیرون بودن بقیه طوطی ها نیست، اما به اجتماعی شدنش کمک میکنه و میتونه بالهاشو باز کنه.
 • بعضی از عروس هلندی ها عادت دارن سیم شارژر و … را میخورن ، مواظب باشید تا این بلا به سر وسایل برقی شما نیاد و ممکنه برق پرنده شما را بگیره.
 • عروس هلندی

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − پنج =